Genel

Wikipedia Türkiyeye Erişime Açıldı.

single-image

Wikipedi Özgür Ansiklopedi Türkiye’ ye erişime tekrardan açıldı. Wikipedia ne zaman açılacak sorusu çok fazla dikkat çekmeye başlamıştı. Araştırma yapan topluluklar aradıklarını arama motorlarındaki diğer bilgi topluluğu platformlarında bulamadıklarında wikipedia’ da aramaya başladı ve geçtiğimiz günlerde wikipedia’ nın Türkiye’ ye erişime kapalı olduğundan sayfaya erimediler. Bunun ardından ne zaman açıklanacak sorusu çoğalmaya başladı. Wikipedia geçtiğimiz günlerde tekarardan Türkiye’ ye erişime açıldı bir çok ansiklopedik bilgiye hızlıca artık wikipedia.org üzerinden erişebiliriz.

2017 yılından beri erişimi kapalı olan internet Ansiklopedisi 2020 yılında tekarardan erişime açıldı. Dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler tarafından oluşturulan ve düzenlenen ve ücretsiz sunulan bir çevrimiçi internet ansiklopedisi ‘dir.

Wikipedia Neden Kapandı ?

İnternet Ansiklopedisi Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvuruda, Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi (AYM), Wikipedia kararını 26 Aralık’ta verdi. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Wikipedia siteye erişim, “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar yapıldığı” gerekçesiyle 29 Nisan 2017’de engellenmişti.

Wikipedia Erişime Açıldı

Wikipedia ne zaman açıklanacak soruları sona erdi. Geçtiğimiz günlerde internet ansiklopedisi erişime tekarardan açıldı. Okulların açılması ile birlikte geçtiğimiz günlere göre daha çok ziyareticisi olacak internet ansiklopisi vizyonunu koruyarak tekardan Türkiyeden’de ziyaretçi almaya başladı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like